overall

دانشجــو مــؤذن جامعـــــه است ، اگر خـــواب بماند نماز همه قضـــا میشود. ««شهید بهشتی ره»»

 
دانشگاه عربستانی از نام «خلیج فارس» استفاده کرد
نویسنده : The servant of God - ساعت ٦:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٤
 

دانشگاه مشهور سعودی در طرح سوالات خود برای آزمون‌ دانشجویان از نام «خلیج فارس» استفاده کرد و این اقدام را «اشتباه غیرعمد» خواند اما عللی که ذکر کرد، اثبات کننده نام صحیح خلیج فارس است.


به گزارش فارس، پس از آنکه در یکی از آزمون‌های دانشکده زبان دانشگاه ملک خالد عربستان، از نام خلیج فارس استفاده شد، این دانشگاه جلسه‌ای فوق‌العاده برای بررسی این موضوع تشکیل داد.

العربیه به نقل از روزنامه الریاض اعلام کرد: دانشگاه ملک خالد امروز جلسه‌ای فوق‌العاده با حضور رئیس دانشکده زبان، ترجمه و قائم مقام او و رئیس بخش زبان انگلیسی و هماهنگ‌کننده مرکز زبان انگلیسی تشکیل داد تا چگونگی ورود «خلیج فارس» به سوالات آزمون واحد درسی «کتابت» (Writing) دروس انگلیسی بررسی شود.

در حالی که اعراب بنا بر سیاست‌های تفرقه‌انگیزانه غرب (بخصوص انگلیس) تلاش می‌کنند نام خلیج فارس را تحریف کنند، دانشگاه ملک خالد با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد که نمونه سؤال‌ها بررسی شده و روشن شده که این اقدام ناخواسته بوده است.

در این بیانیه درج نام خلیج فارس در آزمون درسی رایتینگ «اشتباه» توصیف شده که «غیرعمدی» رخ داده است.

 

دانشگاه ملک خالد عربستان سعودی

در توجیه این مسئله دانشگاه ملک خالد اعلام کرد که طراح سوالات یکی از اساتید بازنشسته بوده که به ابعاد مختلف این نام احاطه نداشته است که البته این توجیه یکی از دلایل صحیح بودن نام خلیج فارس است نه نام تحریف شده‌ای که اعراب به کار می‌برند.

این دانشگاه همچنین استاد طراح سوال را بازخواست کرد و روشن شد که این استاد دانشگاهی متن مورد سوال را از منابع خارجی اخذ کرده است که این نیز خود، گویای نام صحیح خلیج فارس است که در منابع اروپایی آمده است.

 

دانشگاه ملک خالد عربستان سعودی

العربیه نوشت: تعدادی از دانشکده‌های زبان و ترجمه در برخی دانشگاه‌های عربستان بر مراجع جهانی و دانشگاه‌های پیشرفته تکیه می‌کنند و پس از آنکه روشن شد اصطلاح صحیح خلیج فارس در راهنمای معلم ماده درسی «Listening» چاپ دانشگاه آکسفورد به کار رفته است، دانشکده زبان و ترجمه عربستان سعودی به همه شعبه‌های خود بخشنامه صادر کرد که مراقب ورود این نام به مواد درسی خود باشند که همین امر خود، بتنهایی نشان دهنده درست بودن و حقیقی بودن نام خلیج فارس است.

همچنین در دستوری که قبلا از طرف رئیس دانشکده زبان و ترجمه برای همه اساتید و هیئت عملی صادر شده بود، درباره استفاده از نام خلیج فارس هشدار داده شده بود.