overall

دانشجــو مــؤذن جامعـــــه است ، اگر خـــواب بماند نماز همه قضـــا میشود. ««شهید بهشتی ره»»

 
حدیث امام باقر (ع) پیرامون نظریه داروین
نویسنده : The servant of God - ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱۱/٢٠
 

طارق نیوز: همگی دیگر به نظریه داروین یا همان داروینیسم تا حدودی آشنا هستیم. متاسفانه عده ای اسلام را مانند دیگر ادیان تحریف شده تصور نموده و فکرکرده اند که اسلام جوابی برای این نظریه ندارد و باید مسلمانان نیز مانند پیروان دیگر ادیان این نظریه را مخالف نظریه آفرینش بدانند تا دینشان حفظ شود. حال آنکه اسلام به هیچ عنوان نظریه داروین را رد نمی کند و بلکه می تواند مهر تاییدی نیز قرن ها پیش از مطرح شدنش به آن زده باشد...


برای اثبات این گفته به حدیث زیر از امام پنجم شیعیان حضرت باقر العلوم (ع) توجه فرمایید:

 امام باقر (ع): انسانهای موجود کنونی نسل هشتم از نسل انسان است که به وجود آمده و منقرض شده است. (1)

جهت تایید این روایت از نظر روایی نگاهی به قرآن کریم می اندازیم. قرآن کریم می فرماید: بیاد آر آنگاه که پروردگار تو به ملاکه فرمود من در زمین خلیفه برگمارم. ملائکه گفتند پروردگارا می خواهی کسانی را بگماری که فساد کنند در زمین و خونها بریزند حال آنکه ما خود تو را تسبیح و تقدیس می کنیم. خداوند فرمود من می دانم چیزی که شما نمی دانید. (2)

این آیه به نظر قریب به اتفاق علما نشان از آن دارد که انسان هایی از نوع دیگر قیل از پیدایش انسانی با نام آدم وجود داشته اند که ملائکه به نوع رفتار انسان ها علم داشته اند. جالب اینجاست که در آیات بعد نیز به این اشاره شده است که خداوند اسم هایی را به آدم آموخت و سپس در پپیشگاه ملائکه از او سوال کرد و انسان پاسخ داد و حقایق آن اسماء را بر ملا کرد. که این خود حتی می تواند تاییدی بر تکامل یافتن مغذی انسان و افزایش قدرت یادگیری او نسبت به نسل های قبلی نیز باشد.

 

حال نگاهی به منبع این حدیث امام باقر (ع) می اندازیم. منبع این حدیث کتاب بحار الانوار است که توسط علامه مجلسی ( متوفی 1110 هجری قمری ) (3) در سال 1070 و به مدت 40 سال و در چندین جلد گردآوری و تالیف شده است. حال اگر ما بسیار بد بینانه زمان وفات مولف کتاب بحار الانوار را تا زمان کنونی محاسبه کنیم متوجه می شویم که مرحوم علامه مجلسی مولف کتاب بحار الانوار در 323 سال پیش فوت کرده اند. حال آنکه آقای داروین نظریه خود را در سال 1858 میلادی به صورت رسمی مطرح کرده اند. (4) و این یعنی 154 سال پیش از زمان حاضر.

به عبارت دیگر داروین 169 سال پس از فوت علامه مجلسی نظریه اش را مطرح کرده است. و این جای هرگونه ادعای تقلب در مورد این حدیث را باطل می کند. زیرا که حتی این حدیث قبل از نظریه داروین نه تنها سودی برای شیعیان نداشته است بلکه دست آویزی برای دشمنان شیعیان نیز می توانسته قرار گیرد.

نکته ای هم در مورد اعداد بکار برده شده در اینگونه آیات و احادیث وجود دارد. آنچه که در این حدیث مورد توجه است واژه نسل و تعدد اجداد منقرض شده پیش از انسان است. و تعداد آن ( یعنی عدد هشت ) بستگی به سلیقه مطرح کننده قول دارد. چراکه ایشان می تواند معیار های متفاوتی برای گذر از یک نسل به نسل دیگر با فرد دیگری مانند داروین یا دانشمندان دیگر داشته باشد هر چند که ممکن است با تکمیل حلقه مفقوده و ثابت شدن نظریه داروین دانشمندان تعداد اجداد انسان را 8 معرفی کنند که این به سلیقه آنها در انتخاب معیار هایشان بستگی دارد. همین گونه است که خداوند در قرآن می فرماید که ما جهان را در چند دوره آفریدیم و در اینجا تعداد این دوره ها مد نظر نیست. چراکه در اینجا خداوند مطرح کننده این سخن است و معیار های ایشان ممکن است با معیار های یک دانشمند برای گذر از یک دوره به دوره دیگر متفاوت باشد.

لذا آنچه مهم است توانایی عجیب این حدیث در تطابق یافتن با نظریه داروین است که قرن ها بعد مطرح شده است. آنچه اسلام می گوید هبوط بعد روحانی آدم است نه بعد جسمانی او. در صورت تمایل به تحقیقات در مورد نحوه هبوط آدم و رفع شبهاتتان در این مورد می بایست به برخی بحث های فلسفی و عرفانی از جمله مسئله اصل و عکس آگاهی داشته باشید وسپس با استفاده از آیات قرآن و برخی احادیث معتبر برای همیشه مساله را برای خودتان حل کنید.

به هر روی در صورتی که نظریه داروین نیز مورد تایید قرار گیرد در این مورد نه تنها اسلام زیر سوال نمی رود بلکه حرف هایی هم برای گفتن خواهد داشت.

حال آنانکه بخواهند هدایت شوند هدایت می شوند و می فهمند که اگر دانشمندان غربی با اسلام آشنا بودند و برخی به جای اینگونه احادیث، پوسته و شرعیات این دین را به عنوان اسلام به دیگران معرفی نمی کردند. هم اکنون بیشتر جهان مسلمان بود.

 

1-      بحار الانوار ج8 ص 374، روایت 1، ص 319، روایت 1

2-      سوره بقره آیه 30

3-      دانشنامه ویکی پدیا

4-      دانشنامه ویکی پدیا